Sunday, August 17, 2014

FO: First socks/ Ponožky


Pattern/ návod: 118-35 Socks in "Delight" by Garnstudio.

Yarn/ příze: DROPS Delight by Garnstudio
                           Colour: 05 Beige Grey Pink.


I had never been intersted in knitting socks, although I like to wear them (thank you my lovely grandma!). I was so wrong to think like this, I totally underestimated their potential! 

At first you can learn a lot by knitting socks, you can pracitse new techniques and discover new yarns and you do not risk much. They are very forgiving - you can wear them even if you make mistakes and choose a wrong colour for you, because they are hidden in boots most of the time. Or you can wear them at least at home - who doesn´t need a pair of thin wooly socks, especially here in middle European climate? 

Second, you can whip up a pair very quickly, which is always satisfying, right? And the last but not the least, they are fun to knit! I would never say I enjoy knitting socks, but yeah I do so. I liked to see the colour changes, I was looking forward what was to come next and how it transformered the whole thing... Stripes, fair-isle and other colourwork would be fun too! From now on I am a socks knitter!
Note on the yarn: I started this project to destash and get rid off those 3 balls of DROPS Delight which I have had over 4 years. Originally I bought the yarn to knit a shawl for my mum but the yarn is too scratchy, I can´t imagine to wear it next to my skin. I didn´t like it and regret buying it. But for socks it is a good choice! It knits up a thin, yet warm fabric and the socks don´t bite even if worn next to my sensitive skin. Surprising...
What about you? Do you like knitting socks/ wearing knitted socks? What yarn is your favorite for socks? I think knitting socks are only "leave it or love it" - what side is yours? Considering knitted socks a sort of old-fashioned? I would love to hear from you in comments!Ač je ráda sama nosím (díky, babi!), pletení ponožek jsem vždy považovala za ztrátu času. Nemohla jsem se víc mýlit! 
Ponožky jsou úžasně vděčné a perfektní projekt z mnoha různých důvodů. Za prvé se na nich můžete naučit spoustu nových technik a postupů, které se později budou hodit při pletení těch "velkých" věcí. Zároveň člověk neriskuje mnoho, protože pokud neudělá nějakou fatální chybu, jsou ponožky vždy nositelné bez ohledu na nevhodnou barvu nebo nešťastný výběr příze. Dají se na nich zkoušet nové příze, na které máte zálusk, ale nejste si jisti jejich kvalitou, barvou, vhodností složení atd. Ponožky se unosí tenké, tlusté, vlněné i bavlněné a ty kašmírové třeba na spaní. :-) A když se jo nepovedou, tak je schováte do bot a je to!
Za druhé jsou rychle hotové, což je vždycky uspokojující! Výsledek vidíte téměř v přímém přenosu, vše krásně přibývá a něco užitečného a praktického se vám přímo rodí pod rukama. 
A za třetí je to prostě fajn! Nikdy bych neřekla, že mne to tak chytne, ale je to tak. Asi i vzhledem k barevné přízi jsem pletení svých prvních ponožek prožívala skoro jako detektivku (a dobrou detektivku já moc ráda!). Sledovat barevné přechody, těšit se co přijde jako další a jak to ovlivní celkový vzhled výrobku - to je skoro závislost! Mám v plánu vyzkoušet i náročnější postupy než samovzorující přízi: proužky, fair-isle, norské vzory... obecně se na tyto techniky už dlouho chystám, ale zatím se mi kvůli nejistému výsledku nechtělo do svetru. Ponožky jsou pro učení ideální!
Příze: Osobně považuji tuto přízi za vhodnou pouze pro ponožky, ačkoli na stránkách Garnstudia z ní najdete upleteno téměř vše od šálů, plédů, čepic, svetrů až po miminkovské věci. Na omak je hodně ostrá, škrábavá a třeba pro mimi bych z ní osobně nepletla vůbec nic. Zato jako ponožkovka se mi zdá moc dobrá! Pletenina je z ní tenká, hřejivá a nekouše ani na holé noze. Nicméně do bot ji plánuji nosit na zimu přes bavlněnou ponožku. Uvidíme, zda bude i trvanlivá a moje krásné ponožky neskončí brzo s dírou na patě.
Jak jste na tom vy? Pletete ponožky nebo je rádi nosíte? Jakou přízi byste doporučili? Nebo naopak pletené ponožky nesnášíte? Komentáře jsou tady pro vás!


No comments:

Post a Comment