Wednesday, June 17, 2015

Yarn Review: DROPS Delight

DROPS Delight by Garnstudio

Composition/ složení: 75% wool/ vlna, 25% polyamid.
Yardage/ návin: 175 m/ 50 g.
Weight: Fingering.PROS/ PLUS:

 • relatively cheap/ relativně levná,
 • cozy lightweight fabric/ pletenina je lehká a hřejivá,
 • easy to work with/ dobře se s ní pracuje,
 • pilling is acceptable/ žmolkuje, ale dá se to snést,
 • machine washable (not necessarily on wool cycle, I tried gentle cycle several times and nothing bad happen)/ lze prát v pračce (nejen na cyklus pro vlnu!, zkoušela jsem mnohokrát i cyklus na jemné prádlo a ponožky přežily bez úhony).
CONS/ MÍNUS:
 • scratchy for next to the skin garments as shawls, hats, baby projects etc./ škrábavá, nevhodná na věci, které se nosí na holé tělo včetně šálů a čepic,
 • doesn´t hold well, my socks has a big hole in it after 3 months of wearing/ nevydrží, po 3 měsících domácího nošení se na jedné ponožce udělala velká díra,
 • unevenly spun, some skeins has thin and thick parts. This is said to be spun intentionally so, but to me it seems like a flaw, because not every single skein has these thick-and-thin parts/ nepravidelně spřádaná, příze je v některých klubkách místy velmi tenká a pak zase hrubá. Toto je dle výrobce prý záměr, mně to připadá jako vada, protože tato slabší a silnější místa se objevují jen v některých klubkách a navíc i v rámci jen jednoho klubka najdete tato místa třeba jen 2-3. V pletenině to opravdu vypadá jako chyba.
Characteristic: DROPS Delight is a single stranded yarn, which is characterized by fluent colour transitions. It contains of superwash wool and polyamide, which should give it strenth. The concept sounds good, but...sorry, I personally can´t imagine the right project for this yarn. The fabric is lightweight, but looks a little bit rustic and feels too rough to me. I really wouldn´t enjoy wearing a shawl, scarf or even hat made of this yarn. It is recommended for baby projects, but I would surely avoid this - there are lot of much nicer and more suitable yarns for baby project! What´s else... cardigans, pullovers, jackets... again there are really better yarns on market, guys. 

Příze Delight je jednopramenná příze, jejíž nejvýraznější charakteristikou jsou plynulé barevné přechody v rámci jednoho klubka. Obsahuje vlnu v úpravě superwash s příměsí polyamidu, který by měl přízi dodat pevnost. Záměr je to dobrý, nicméně... osobně si nedokážu představit, co by z této příze bylo nejvhodnější. 

Pletenina je lehká a hřejivá, ale určitě bych ji nedoporučila na šály, šátky, čepice a další věci nošené přímo na holé tělo. Jednak příze sama o sobě není příliš "pěkná", takže s ní velkou parádu neuděláte ani kdyby byla zpracovaná do krajkového šátku, a navíc není na dotek tak příjemná. Výrobce ji doporučuje na oblečení i doplňky pro miminka, ale tomu bych se taky vyhnula velkým obloukem! Být mimino oblečné v téhle přízi, tak budu asi pěkně prudit. Dokážu si představit, jak bude kousat při sebemenším zpocení se... Co dalšího...? Kardigany, svetříky, svetry... věřte mi, že seženete krásnější příze za podobnou cenu.

I thought, socks could be fine. I knitted a pair, which looked very good at the beginning but after 3 months of wearing (only at home!) there is a big hole in one of them... I even didn´t bother to fix it, because it isn´t worth the time and effort. 

Myslela jsem, že ponožky by mohly být to pravé. Omyl. Zpočátku se mi i líbily a nosila jsem je ráda (krásně hřejou!) a často (pouze doma, v botách nebyly ani jednou). Nicméně po 3 měsících se v jedné ponožce udělala díra, že by jí morče prolezlo... ani jsem se neobtěžovala ji spravit, podle mě je to ztráta času a zbytečně vynaložené úsilí. (Za další 3 měsíce bych látala zase.)

For me, DROPS Delight is a huge disappointment. For that price you can definitely buy better yarn!

Pro mě je Delight jedno velké zklamání. Není zas tak levná, aby byla tak nepoužitelná! Za tuhle cenu seženete mnohem krásnější a kvalitnější příze. Delight o sobě prohlašuje, že je "luxusní" mnohoúčelová příze (použitelná na vše od luxusních doplňků, rukavic, přes oblečení pro miminka a každodenní garderobu až po ponožky), ale podle mě je to pouze "devatero řemesel, desátá bída".

Thank you for reading!/ Děkuji za Váš čas!

9 comments:

 1. Ahoj, tak to mě moc nepotěšilo. Já si ji koupila na sukni a šátek. No uvidíme, jestli se do toho pustím. Taky jsem si myslela, že bude super za tu cenu. Jak to tak vypadá, tak poměr čím vyšší cena tím vyšší kvalita neplatí.
  Jinak na ponožky je supr česká vlna Sportivo od Vlnapu. Drahá polovička má dvoje - možná už 2 roky staré. Nosí je celou zimu, peru normálně v pračce na 40 s tmavým prádlem a práškem na tmavé prádlo a drží. Teda zrovna nedávno jsem si všimla, že už malinko plstnatí, ale mají na to už nárok. No a cena je supr - klubíčko do 100 Kč, když je akce, tak i levněji. Z jednoho klubíčka se dají uplést dvoje ponožky - dospělácké vel. 44 a dětské vel.29. Zjistila jsem, že je vhodná i na podzimně jarní čepičky.
  Tereza

  ReplyDelete
  Replies
  1. A jeje, tak to mě mrzí. Tak uvidíš, třeba Ti bude nakonec vyhovovat.

   Děkuji za tip na ponožkovku, podívám se po ní. ;-)

   Delete
 2. I really like this yarn and use it for shawls knitted in entrelak technique. It is a bit itchy but I treat these kind of shawls decoration, not a warm wrapper :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Good idea, Aleks! Entrelac could look very nice, I really like your Big Delight cowl! :-) Shawl as a decoration worn over a coat in winter, why not?

   Delete
 3. Já mám koupeno na vestičku pro syna, ale ta se nosí přes tričko, takže to nevadí. Jinak jsem z ní taky pletla šálu a překvapilo mě, jak je drsná. Vlna kouše trochu jinak, tohle je typicky ponožková příze, taková hrubší. Taky mě to dost překvapilo, protože je hodně využívaná právě na šály. A k díře v ponožce- nemohlo se stát, že ti do šuplíku vlezl mol...? Mě takhle odešly dva páry pletených ponožek, ale díra byla kotníku a na lýtku, takže pochybuju, že byly prošlapané.
  Big Delight fakt kouše, mě to teda nevadí, ale čepici bych z ní nepletla ani sobě. Eva

  ReplyDelete
  Replies
  1. Evi, mol to opravdu nebyl... tohle byla poctivě prochozená díra. S tou drsností jsi to vystihla, opravdu to není "kousání" v klasickém slova smyslu.

   Delete
 4. Když firma Drops drží ceny tak nízko, na kvalitě se to musí odrazit - mě to vůbec nepřekvapuje.Ponožkovky od Langu nebo Schoppelu jsou úplně jiná třída....jen postřeh:-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jj, Drops je loterie. U nevyzkoušené příze nikdy nevím, jestli to bude za tu cenu skvělá koupě nebo vyhozené peníze. A bohužel je o nich známo, že i různé barvy stejného typu příze jsou různě kvalitní. Tak trochu adrenalin, ale stejně čas od času podlehnu a zase to s nimi zkusím. :-)

   A výborně, ponožkovku od Schoppel Admiral už tady jednu mám, tak jste mě potěšila! ;-)

   Delete
  2. Přesně! Z ponožkové od Langu by mi bylo úplně líto uplést ponožky!:-) Složením je stejná jako např. Fabel, ale pocitově mnohem jemnější.

   Delete